×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 294

دهقانی: ادامه مذاکرات صلح یمن منوط به عدم ارسال اسلحه امیدوار کننده خواهد بود

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌که دور بعدی مذاکرات یمن امیدوارکننده است، گفت که کشورهای غربی و عربستان سعودی باید از ارسال اسلحه به یمن خودداری کنند کما این‌که سعودی‌ها تا حدودی متوجه شده‌اند که بیش از این نباید جنگ را ادامه دهند.

کمال دهقانی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به دور جدید گفت‌وگوهای صلح یمن بین طرف‌های درگیر و توافقات حاصل شده، گفت: ما همواره در مواردی همچون یمن بر لزوم حل بحران از طریق گفت‌وگو تاکید داشتیم. این همان موضعی است که درباره سوریه هم دنبال کردیم چون معتقدیم راه‌حل نظامی پاسخگو نیست و البته باید با تروریست‌ها برخورد قاطع شود.

وی ادامه داد: از آنجا که در موضوع یمن اختلاف نظر و اختلاف دیدگاه در بین گروه‌های داخل یمن وجود دارد، باید موضوع از طریق گفت‌وگوهای یمنی - یمنی حل شود در این بین مداخله نظامی عربستان سعودی و حامیان‌اش از اساس اشتباه است و نه تنها مشکلی را حل نمی‌کند که بحران و سختی را تشدید می‌کند آن هم در شرایطی که یمن در آستانه بحران و فاجعه انسانی قرار دارد و میلیون‌ها نفر در یمن در معرض قحطی و گرسنگی هستند. این را گروه‌های داخلی یمن متوجه شدند.

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در این بین عربستان سعودی و آمریکا و کشورهایی که ائتلاف تشکیل داده‌اند هم به این نتیجه رسیده‌اند که راه‌حل نظامی مطلوب نیست و راه به جایی نخواهد برد. البته که آنها قوانین جنگ را زیرپا گذاشته و به بدترین شکل جنایات جنگی خلق کردند به گونه‌ای که علاوه بر بمباران بیمارستان‌ها مراسم سوگواری و عزاداری و حتی اتوبوس و بیمارستان‌ها را هم بمباران کردند. آنها در نهایت با این کارها به نتیجه رسیدند که باید از طریق گفت‌وگو و راه‌حل سیاسی مشکل یمن را حل کرد.

دهقانی با بیان این‌که ما از گفت‌وگو استقبال می‌کنیم، ادامه داد: ادامه گفت‌وگوها ضروری است البته آمریکا، اروپا، کشورهای غربی و عربستان سعودی باید از ارسال سلاح خودداری کنند و بیش از این بنزین بر روی آتش بحران یمن نپاشند تا بتوانند در یک فضای معقول گره مشکلات را باز کنند.