نیاز آمریکا به بحران طالبان برای حضور در افغانستان

غرب به دنبال شکست مذاکرات سیاسی در افغانستان

 

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در واکنش به افشای آمادگی ملااخترمنصور پیش از کشته شدن توسط پهبادآمریکایی برای مذاکره صلح گفت

واشنگتن برای تامین منافع خود در منطقه نیازمند ادامه بحران طالبان و اقدامات این گروه است.
نیاز آمریکا به بحران طالبان برای حضور در افغانستان/غرب به دنبال شکست مذاکرات سیاسی در افغانستان
کمال دهقانی فیروزآبادی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در تحلیل وضعیت طالبان و اقدامات این گروه گفت: طالبان و اقدامات این گروه را نمی تواند محدود به مرزهای این کشور دانست زیرا آنها ظرف 3 دهه گذشته امنیت منطقه را به نوعی تحت الشعاع فعالیت های خود قرار داده اند.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: در جریان جنگ داخلی افغانستان و با هدایت سرویس اطلاعاتی پاکستان گروه طالبان ایجاد شد. آنها برای فراهم کردن نیازهای مالی خود از کشورهای حاشیه خلیج فارس به ویژه عربستان و قطر کمک دریافت کردند.

وی در ادامه افزود: طالبان پس از فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی توانست به قدرت دست پیدا کند و قوانین خشونت آمیزی را در افغانستان اجرا کند. پس از تهاجم آمریکا به بهانه یازدهم سپتامبر و اتحاد طالبان با القاعده اگرچه دولت احمدکرزای روی کار آمد اما بحران طالبان ادامه پیدا کرد.

دهقانی فیروزآبادی تصریح کرد: دولت کرزای و دولت اشرف غنی هر دو تلاش کردند از طریق مذاکرات سیاسی تنش ها را کاهش دهند اما این اقدامات تاکنون به نتیجه نرسیده است. سازوکار سیاسی و دیپلماتیک اقدامی بود که در جهت تشویق طالبان به مذاکرات انجام گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه عربستان و برخی جریانات در کشور پاکستان به دنبال اقدامات طالبان هستند. برخی کشورها تلاش می کنند از طالبان به عنوان اهرم فشار استفاده کنند.

نماینده مردم میبد و تفت در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: ملااختر منصور که پس از ملاعمر روی کار آمدن حاضر به مذاکره نبوده است اما براساس اطلاعات منتشر شده پذیرفته بود که پای میز مذاکره حاضر شود که توسط پهپاد آمریکایی کشته شد.

وی در ادامه گفت: آمریکایی ها نیازمند ادامه بحران طالبان هستند تا بهانه حضور نیروهای نظامی خود را در افغانستان فراهم کنند. مسائل مطرح شده توسط طالبان نشان می دهد که طرف های غربی دنبال ناکامی سازوکارهای سیاسی کنترل طالبان هستند.
نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: طالبان بحران های کشنده ای را در افغانستان و پاکستان ایجاد کرده است اما مساله نگران کننده این است که داعش به دنبال جذب نیروهای ناراضی طالبان است. نفوذ تروریست های تکفیری در میان طالبان می تواند تبعات محاسبه نشده ای در پی داشته باشد.
گفتنی است که یکی از اعضای ارشد طالبان افغانستان فاش کرد که ملا اختر منصورسرکرده سابق این گروه چند روز قبل از این که کشته شود، تصمیم گرفته بود آمادگی طالبان را برای حضور در مذاکرات صلح با دولت افغانستان اعلام کند اما حمله هوایی آمریکا این فرصت را به او نداد.

برخی منابع مطلع در دفتر طالبان در قطر نیز تایید کرده اند که درست چند روز قبل از کشته شدن اختر منصور در بلوچستان پاکستان، فضای مساعدی برای از سرگیری مذاکرات صلح ایجاد شده بود.

درصورت صحت داشتن مطالب منتشر شده از سوی روزنامه اکسپرس تریبیون پاکستان به نقل از یکی از اعضای ارشد طالبان، این فرضیه قوت می گیرد که آمریکا با علم به اینکه ملا اختر منصور قصد انجام مذاکرات صلح را داشته است، با هدف جلوگیری از تحقق این مذاکرات و به عبارتی با هدف جلوگیری از هموار شدن مسیرصلح در افغانستان، در حمله ای غافلگیر کننده، رهبر سابق طالبان را کشته است.

پس از کشته شدن ملا اختر منصور، پاکستان به شدت به این اقدام آمریکا اعتراض کرد و اعلام کرد که دیگر چیزی به محقق شدن مذاکرات صلح باقی نمانده بود اما حمله آمریکا و کشته شدن سرکرده طالبان، باعث شد تا همه چیز به نقطه صفر برگردد.