ایران در مجامع بین المللی اقدام دولت بریتانیا در توقف نفت کش ایرانی را پیگیری می کند

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس: ایران در مجامع بین المللی اقدام دولت بریتانیا در توقف نفت کش ایرانی را پیگیری می کند

دکتر دهقانی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در مجامع بین المللی توقف نفتکش در جبل الطارق را مورد پیگیری قرار می دهد، گفت: ما معتقدیم باید اقدام متقابل در این زمینه انجام شود.

«کمال دهقانی» در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری شبستان در مورد توقیف نفتکش ایرانی توسط دولت بریتانیا در جبل الطارق گفت: توقیف نفت کش ایرانی خلاف قوانین بین المللی صورت گرفته است که کاملا محکوم است. این اشتباهی است که اروپایی ها مرتکب شدند که امیدواریم هرچه سریعتر این کشتی ررا رفع توقیف کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران باید هر اقدامی را که لازم است در این زمینه انجام دهد و حتی اقدام مقابله به مثل را نیز در دستور کار خودش قرار دهد.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران باید در مجامع بین المللی این موضوع را پیگیری کندو اگر لازم باشد شکایت خود را به محاکم قضایی بین المللی ببرد، گفت: دستگاه دیپلماسی باید از راه دیپلماسی این موضوع را مورد پیگیری قرار دهد گرچه ما معتقدیم باید اقدام مقابله به مثلی در این زمینه از طرف ایران انجام شود چون در روابط بین الملل تنها ضمانت اجرا برای تعهد نامه ها و موافقت نامه های بین المللی قاعده اقدام متقابل است.

نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران دارای جایگاه و موقعیت استراتژیک در منطقه است و قطعا می تواند با توجه به این موقعیت اش اقدام مقابله به مثل را انجام دهد و از منافع ملی کشور دفاع کند.

وی تاکید کرد: به هر حال سیاست آمریکا و اروپا در منطقه یک سیاست شکست خورده و ناشی از عدم درک درست موقعیت منطقه و کشورهای منطقه است و قطعا اینگونه اقداماتشان نیز در همین راستا ارزیابی می شود.

این عضوهیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اینکه اروپاییان شریک تجاری آمریکا هستند و برای امتیاز دادن به این کشور دست به چنین اقداماتی می زنند امری روشن و آشکار است اما آنها باید بدانند که دست زدن به چنین اقداماتی، اقدام مقابل جمهوری اسلامی ایران را در پی دارد.