یکشنبه, ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

استاد سیدعبدالعظم پویا در دیدار با دکتر دهقانی فیروزآبادی

به گزارش صدای میبد: استاد سیدعبدالعظم پویا در دیدار با دکتر دهقانی در جلسه ای که در پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی در خانه سالار برگزار شد گفت: میبد اولین پایگاه پژوهشی در کشور را در خود تاسیس کرد. مهمترین پایگاه تحقیقاتی در استان یزد، پژوهشگاه میبد می باشد.
وی ادامه داد: میبد ۶۰۰ هکتار بافت تاریخی ثبت شده دارد. خیلی از عناصر فرهنگی ایران باستان و ایران اسلامی در اینجا وجود دارد.
استاد پویا ادامه داد: میبد یک شهر متروکه چون شهر سوخته و پاسارگاد نیست. زندگی در کوچه باغ های چندهزارساله میبد جریان دارد. میبد پاره ای ارزشمند از ایران کهن است.
وی بی توجهی به میبد را ستم بر فرهنگ ایران دانست و افزود: وجب به وجب میبد سرمایه و ارزش است که باید آن را قابل استفاده کنیم. باید قدر گنجینه هایمان را بدانیم. به خاطر قابلیت های ذاتی آثار تاریخی با اندک سرمایه گذاری و توجه می توانیم اینها را به مکان های ارزشمند و سودآور تبدیل کنیم. رستوران ملک و گلشن یک نمونه بارز از این کار است.
مهندس نقیبی شهردار میبد هم با بیان اینکه ما در شهرداری همه جوره در خدمت حفظ و نگهداری میراث فرهنگی هستیم به سرمایه گذاری خود در دوران گذشته که با خرید خانه سالار، خانه گلشن و … بود اشاره کرد و افزود: در اینجا جا دارد از دکتر جندقی هم یادی کنیم و دیگر عزیزانی که با نگاه خود سعی کردند از آثار گران بهای شهرمان حفاظت کنند.
شهردار میبد ادامه داد: بنده معتقدم با همین اعتبارات کم می توان کارهای بزرگی انجام داد و در ارتباطاتم با روسای میراث فرهنگی و دلسوزان این مقوله، بر سرمایه گذاری به روی مکان های تاریخی، برج های صحرایی، حمام ها، آب انبارها و … تاکید کردم و حمایت و همکاری همه جانبه خود را در این زمینه یادآور می شوم.
دکتر دهقانی نیز در این جلسه با ابراز خشنودی از حضور در این مکان و آشنا شدن با گوشه هایی از تاریخچه کهن میبد گفت: بنده با مطالعه تاریخ میبد و کتاب هایی چون شاه منصور و … هنگامی که در مورد آل مظفر مطالعه می کنم به میبدی بودن خودم افتخار می کنم و حس غرور به من دست می دهد.
گفتنی است در این دیدار استاد پویا کتاب های «میبد شهری که هست»، «میبد کهن شهر کویر» که به کوشش دکتر اسفنجاری و همسرشان خانم ذاکر عاملی تهیه شده است به رسم یادبود به دکتر دهقانی اهدا نمود.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

 

 www.firoozabadi.com

info@firoozabadi.com

عضویت در کانال تلگرام