جمعه, ۰۲ فروردین ۱۳۹۸

دعوت از ملک‌سلمان به روسیه در راستای تبیین راه‌حل منطقی حل بحران سوریه

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس معتقد است روسیه سعی دارد با کشورهای ترکیه، عربستان و قطر که حامی اصلی تروریسم در سوریه هستند به نوبت دیدار کند تا آنها را به سمت راه‌حل منطقی هدایت کند.


دعوت از ملک‌سلمان به روسیه در راستای تبیین راه‌حل منطقی حل بحران سوریه
کمال دهقانی فیروزآبادی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به دعوت روسیه از پادشاه عربستان برای سفر به این کشور، گفت: از آنجایی که روسیه یکی از کشورهای عضو شورای امنیت است منافع استراتژیک خود در منطقه را از این طریق دنبال می کند و سیاست های خاص خود را دارد لذا بعد از مذاکراتی که با ترکیه انجام داده اکنون نوبت عربستان است که روسیه با این کشور پای مذاکره بنشیند.

نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه روسیه همواره منتقد سیاست های مداخله جویانه ترکیه، قطر و عربستان در موضوع سوریه بوده است، یادآور شد: بعد از اینکه روسیه با ترکیه وارد مذاکره شد قصد دارد با عربستان و قطر نیز گفتگو کند تا آنها را به سمت یک منطق صحیح در سیاست های منطقه ای هدایت کند چرا که معتقد است راه حل نظامی در سوریه جواب نمی دهد.

وی افزود: عربستان طی سال های اخیر دچار نوعی انزوا شده که به علت سیاست غلط آن در منطقه است از طرف دیگر ایران تا کنون سیاست های درستی را در همین حوزه اتخاذ کرده لذا عربستان ایران را رقیب خود می داند و می خواهد خود را با نزدیک کردن به کشورهایی مانند چین و روسیه استقلال خود را نشان دهد در حالی که تمام کشورهای در حوزه سیاست خارجی خود به این امر که عربستان سیاست مستقلی ندارد واقف هستند.

دهقانی فیروزآبادی در ادامه در خصوص این دیدارها و تأثیر روی روابط دو کشور با ایران توضیح داد: ایران خود یک محور است و در منطقه سیاست مستقلی را دنبال می کند همچنین طی این چند سال نیز نشان داده شناخت از بحران های منطقه ای لبنان سوریه و عراق دارای شناخت دقیقی بوده است لذا گرچه عضو شورای امنیت نیستیم اما در برهه هایی تصمیمات صحیحی که اتخاذ کرده ایم از راه حل های این شورا بهتر بوده است.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: چند سال پیش در زمانی که ایران معتقد بود مشکلات سیاسی سوریه به صورت سیاسی حل می شود و نه نظامی، کشورهای دیگر از جمله آمریکا معتقد به راه حل نظامی بودند که امروز بعد از شکست این نظریه به همان عقیده چند سال گذشته ایران بازگشته اند که با مذاکرات مشکلات این کشور و تروریسم به وجود آمده در آن را حل کنند از این رو سفر پادشاه سعودی به روسیه می تواند در همین راستا باشد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، سفیر روسیه در ریاض اخیرا خبر از برنامه‌ریزی برای سفر پادشاه سعودی به مسکو پیش از پایان سال جاری داده است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

 

 www.firoozabadi.com

info@firoozabadi.com

عضویت در کانال تلگرام