یکشنبه, ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

تخلف خاوری در کانادا باعث استرداد او به ایران نمی شود

تصور نمی کنم تخلف خاوری در کانادا باعث همکاری این کشور برای بازگرداندن متخلف اختلاس ۳ هزار میلیاردی به ایران شود

کانادا با عینک بدبینی و سیاسی به تصمیمان ایران نگاه می کند.
دکتر دهقانی    
نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: تصور نمی کنم تخلف خاوری در کانادا باعث همکاری این کشور برای بازگرداندن متخلف اختلاس ۳ هزار میلیاردی به ایران شود، کانادا با عینک بدبینی و سیاسی به تصمیمان ایران نگاه می کند.
 کمال دهقانی فیروزآبادی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به تخلف محمود خاوری در کشور کانادا، اظهار داشت: تخلف خاوری در ایران و تخلف این فرد در کانادا دو مبحث کاملا جدا و حقوقی است. طبق قانون داخلی کانادا شخصی در حقیقت خلاف قانون مرتکب شده است و ماقامات کشور پیگیری و بررسی می کند.این تخلف به دولت کانادا ربط دارد.

نماینده مردم میبد و تفت در مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد: اما موضوعی که به ایران در خصوص خاوری مرتبط می شود، طبق قانون بین الملل و کنوانسیون امضا شده بین کشوراست. بر اساس این کنوانسیون ها وقتی کسی مجرم  و کلاهبردار است و به خاطر اینکه از اجرای قانون و مجازات از کشور خود فرار می‌کند در زمانی که  از طریق مراجع قانونی به پلیس اینترل پل اعلام می شود، منطق آن است که طبق قوانین مجرم را به کشور خود برگردانند تا محاکمه شود.

وی با بیان اینکه کشورها با دیدگاه سیاسی به احکام و تصمیمات جمهوری اسلامی ایران نگاه می کنند، گفت: برخی کشورها با پیش زمینه سیاسی به تمام تصمیمات و اقدامات ایران و کشورهای دیگر می نگرند و تصور می کنند به دلایل سیاسی تصمیم به بخورد با فردی گرفته می شود اما این نگرش غلط تاکنون باعث شده برخی کشورها تاوان زیادی بدهند.

دهقانی افزود: وقتی فردی جرمی مرتکب شده و خلاف قانون عمل کرده، منطقی آن است که خود را در معرض قانون بگذارد اگر بی گناه باشد تبرئه می شود و اگر خلاف قانون دست به عملی زده باید طبق قانون مجازات شود.

این نماینده در این باره که مانع اصلی برگرداندن خاوری به ایران دولت کانادا بوده است، اکنون که از سوی خاوری تخلفی رخ داده آیا باعث تغییر نگاه کانادا به بازگرداندن خاوری به ایران نمی شود، گفت: تصور نمی کنم این مسئله باعث تغییر نگاه سیاسی علیه ایران شود و همکاری لازم صورت گیرد. با این حال امیدواریم چنین اتفاقی بیافتد و چنین نگرشی ایجاد شود اما تجربه این چند سال نشان داده است که کشورها از چنین اتفاقاتی درس نمی گیرند. البته به نظر می رسد این مسئله بر روی  افرادی که در دستگاه قضایی کانادا فعالی هستند تاثیری گذاشته باشد.

دهقانی فیروزآبادی با اشاره به تجربه ایران با کشورهای دیگر در زمینه فرد متخلف اظهار داشت: اگر خاطرتان باشد شخصی به اسم محمدحسن منطقی بروجردی در استرالیا اقدام تروریستی انجام داد و چند نفر را کشت. اما قبل ازاین حادثه، جمهوری اسلامی ایران به دولت استرالیا اعلام کرده بود که این فرد دارای سابقه کیفری است و درخواست استرداد او را داشتیم که گوش ندادن و حادثه تروریستی رخ داد.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای  اسلامی تاکید کرد: انتظار داریم وقتی کشوری بر اساس قوانین خود و بدون قرض حکمی صادر می کند کشورها دیگر به این حکم احترام بگذارند و در حقیقت عینک بدبینی خود را علیه ایران بردارند و واقع نگر باشند تا اجازه دهند تصمیمات که طبق قانون گرفته می شود اجرا شود./

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

 

 www.firoozabadi.com

info@firoozabadi.com

عضویت در کانال تلگرام